Agregat prądotwórczy – z czym to się je

Najprościej tłumacząc agregat prądotwórczy daje nam prąd. Niestety nie pojawia się on znikąd. Generator używa do tego energii mechanicznej i konieczne jest zasilenie go gazem, benzyną lub olejem napędowym. Ale zdecydowanie najważniejsze w nim jest to, że pozwala nam używać elektryczności.

Gdzie więc sprawdzi się to urządzenie? Wszędzie tam, gdzie nie ma jeszcze sieci energetycznej, np. na budowie, albo w sytuacji, gdy nawet chwilowe przerwy w dostawie prądu mogą się źle skończyć. Tutaj chodzi o miejsca takie jak np. szpital.

Jakie są silniki w agregatach prądotwórczych

Agregaty nie pracują na wodę albo powietrze, ale potrzebują do tego odpowiedniego paliwa. Na rynku możemy kupić generatory z silnikiem diesla, benzynowym oraz na gaz ziemny. W zależności od tego jak dużą pojemność ma zbiornik paliwa, tak długo agregat będzie nam funkcjonować.

Generatory poza rodzajem silnika różnią się głównie gabarytami. Przez to urządzenia zasilane benzyną znajdą zastosowanie gdzie indziej i w innych przypadkach od tych na olej napędowy.

Agregaty na benzynę

Generatory na benzynę na ogół znajdują zastosowanie w domach albo przy małych placach budowlanych. Głównym powodem jest to, że są kompaktowe i ich cena jest przyzwoita. Oprócz tego agregaty te są niegłośne, a ich silniki szybko i prosto się naprawia i konserwuje. Silniki benzynowe są niestety mniej żywotne, ale na plus jest to, że nie ma problemu z włączeniem ich przy niskich temperaturach.

Agregaty z silnikiem diesla

Agregaty z silnikiem diesla są o wiele droższe, ale i mają większy rozmiar, a oprócz tego charakteryzuje je niskie spalanie paliwa i niewysoka cena oleju. Do tego wszystkiego musimy dodać, że awarie zdarzają się bardzo rzadko pod warunkiem ich corocznego konserwowania. Cena jednak dobitnie razi, a to dlatego, że tego typu urządzenia nie są używane do ochrony przed chwilowym niedoborem prądu. Wykorzystywane są na dużych obiektach budowlanych, w trakcie imprez plenerowych, czy w średniej wielkości przedsiębiorstwach. 

Jednym z najbardziej doświadczonych konstruktorów takich agregatów jest przedsiębiorstwo https://www.himoinsa.pl/pol/electric-generators/agregaty-prdotworcze-diesel.html

Agregaty gazowe

Na koniec zostało omówienie agregatów na gaz ziemny, których eksploatacja jest niedroga – gaz kosztuje zdecydowanie mniej niż paliwo. Dodatkowo jest to najbardziej ekologiczny ze wszystkich sposób zasilania generatora. Ze względu na duży koszt są jednak w głównej mierze wykorzystywane przez przedsiębiorstwa przemysłowe. 

Co sprawdzi się u Ciebie lepiej, agregat prądotwórczy na gaz czy z silnikiem diesla?

Warto przemyśleć do czego agregat będzie wykorzystywany. Jeżeli nie czujesz się dobrze w trakcie długich braków w dostawie prądu i potrzebujesz niewielkiego, cichego i taniego agregatu – polecamy Ci ten z silnikiem benzynowym. Po wybraniu odpowiedniej mocy i pojemności powinien się idealnie sprawdzić w wyjątkowych sytuacjach. 

Możesz także zainwestować w generator zasilany gazem jeżeli możesz wydać większą sumę pieniędzy. Wiąże się to z jednorazowo dużym kosztem, ale potem będziesz pozytywnie zaskoczony jaki jest ekonomiczny.

O urządzeniu z silnikiem diesla powinieneś pomyśleć tylko jeżeli przerwa w dostawie prądu może narazić Cię na utratę majątku albo jest to niebezpieczne dla zdrowia lub życia innej osoby. W innym przypadku nie ma potrzeby inwestowania w tak drogi sprzęt, który będzie wykorzystywany w wyjątkowych sytuacjach.