W cyfrowym świecie nasze dane są stale narażone na różnego typu ataki i zagrożenia. Sieć daje przedsiębiorstwom wiele udogodnień, jednak potrafi być także niebezpieczny(a). Przejęte dane mogą być użyte do niecnych celów.

W związku z tym tak ważna jest właściwa profilaktyka. Szyfrowanie haseł i udostępnianych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z fundamentalnych działań związanych z bezpieczeństwem danych firmy.

Szczególnie ważne dla przechowywania danych są rozwiązania chowające się pod terminem: pamięć masowa. Kopie zapasowe i możliwość długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w przypadku potencjalnych wycieków.

Cyberbezpieczeństwo – jak radzić sobie z nowymi typami zagrożeń?

Pamięć masowa jest jednym z najważniejszych części infrastruktury informatycznej w firmach. Pozwala trwale magazynować duże ilości danych przez długi okres.

Dostęp do danych zawartych na urządzeniach pamięci masowej jest o wiele dłuższy. Pozwala to na odtwarzanie informacji nawet po długim czasie. Jest to również zaleta w przypadku awarii czy ataków hakerskich. Pozwala cofnąć się do konkretnego momentu, bez potrzeby mozolnego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa ma najczęściej charakter zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone materiały oprócz tego się szyfruje dla zwiększenia bezpieczeństwa. Dostęp do nich jest osiągalny nawet bez połączenia z internetem – pamięć masowa działa w trybie offline.

Jak działa pamięć masowa?

Pamieć masowa to pewne rozwiązanie. Jednak by była ona stuprocentowo niezawodna trzeba ją odpowiednio ustawić. Każdy element tworzący system i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być poddany analizie. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie części składowe były zdublowane. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie rzutowała na bezpieczeństwo pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej warto używać oprogramowania kodującego oraz zabezpieczającego. Nawet, jeśli dane wyciekną dzięki kodowaniu będą niemożliwe do odczytania.

Rynek pamięci masowej ciągle się rozwija. Wprowadzane są nowe rozwiązania. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich wykradzenie jest jeszcze bardziej skomplikowane.

Bezpieczeństwo IT – kto nam pomoże?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku wciąż przybywa podmiotów, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc zabezpieczyć dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z elementów, którymi zajmują się firmy zajmujące się bezpieczeństwemIT.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko kwestia żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy udostępniając swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.