Ukulele to instrument, który w ostatnim latach przechodzi prawdziwy renesans pod względem popularności. Coraz więcej osób podejmuje się nauki gry. Wielu zawodowych muzyków także korzysta z ukulele. Czym tak naprawdę jest, jak wygląda i jakie ukulele dla początkujących będzie najlepsze?

Ukulele a gitara – różnice

Należy rozpocząć od samej budowy. Instrument ten może kojarzyć się przede wszystkim z niewielką gitarą – jest to skojarzenie słuszne pod względem wyglądu. Od gitary jednak ukulele różni się nade wszystko liczbą strun – posiada je cztery. Brzmienia również nie można porównać do tych wydobywających się z pudła rezonansowego prawdziwej gitary. Mamy tu do czynienia ze znacznie wyższymi, energicznymi dźwiękami, które kojarzą się z tradycją i kulturą Hawajów oraz podobnych egzotycznych wysp.

Ukulele dla amatorów – poradnik

Jak wybrać ukulele dla początkujących? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że jest kilka rodzajów tego instrumentu. Najbardziej polecane ukulele dla początkujących to ukulele sopranowe, które cechuje się niewielkimi gabarytami, niską ceną oraz robiącą wrażenie dynamiką gry. Korzysta się z niego przede wszystkim do nauki chwytów oraz prostych melodii. Dla bardziej profesjonalnych muzyków odpowiednie będzie ukulele koncertowe, barytonowe lub tenorowe, ale są to instrumenty znacznie mniej poręczne i znacznie bardziej kosztowne. 

Nauka gry na ukulele jest bardzo łatwa, a w internecie znajdziesz mnóstwo poradników w tej dziedzinie. Jest to instrument ze wszech miar przystępny i nadaje się dla początkujących osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z grą na jakimkolwiek innym. Ukulele jest małe, sympatyczne i tanie.