Wbrew obiegowej opinii rurociągi nie są szczególnie nieskomplikowanymi konstrukcjami. Łączą w sobie wiele elementów. Zwykle są one od siebie zależne lub dopełniają się. Ich celem jest zapewnienie przyzwoitego przepływu lub zapobieganie uszkodzeniom. Warto zdawać sobie sprawę, jak ciekawe są funkcje każdego z elementów rurociągu.

Kołnierze stalowe?

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na kołnierze. Mają one za zadanie rozłożenie ciśnienia na większej powierzchni, a ich budowa w dużej mierze zależy od funkcji. Z uwagi na odporność przed różnymi związkami chemicznymi, największą sławą cieszą się kołnierze stalowe oraz te wytworzone z aluminium.

Kolana

Nieco poplarniejsze w obiegowej opinii są kolana, które odpowiadają za łączenie poszczególnych rur. Mogą także redukować kierunek przepływu całego rurociągu. Jest to jeden z najbardziej potrzebnych elementów.

Zwężki

Warte uwagi są również zwężki, których funkcją jest – jak sama nazwa sugeruje – zwężanie przepływającego strumienia wody lub substancji innego rodzaju. Istnieją ponadto trójniki, które odpowiadają za rozgałęzienie rurociągu, a także uchwyty i obejmy, które gwarantują pełną stabilność.

Specjaliści od rur

W przypadku gdy potrzebujesz fachowej pomocy, zgłoś się do thomasgliwice.pl. Rurociągi to temat, którym zajmują się od lat. Pamiętaj, każdy element – zarówno jeśli chodzi o kołnierze stalowe, zwężki czy kolana – musi być starannie dobrany i pasować do wszelkich pozostałych części rurociągu, aby ten działał sprawnie i bez awarii.