Aby kawałki materiału zamieniły się w realne kształty, trzeba je przetworzyć. Jedną z technik jest odlewanie kształtów w formie. Jednakże by uzyskać wysoki stopień precyzji, powinno się użyć bardzo zawiłych technik odlewania, lecz i tak odlaną bryłę trzeba poddać obróbce do końcowego wyglądu, szlifując naddatek surowca w postaci nadlewów.

Alternatywą jest tak zwana obróbka skrawaniem. Wymieniona innowacyjna technologia pozwala na bardzo dokładną obróbkę metali, ale nie tylko, można ją zastosować także przy obróbce drewna, szkła, kamienia a także tworzyw sztucznych. Dzięki użyciu obróbki skrawaniem zyskujemy ogromną staranność wycinania, a także jednakowość kształtów. Dziś opowiemy ci więcej o jakże często stosowanej w ostatnim czasie technice, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Wpis powstał w oparciu o informacje ze strony przedsiębiorstwa Masz-ZAP – obróbka skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

W skrócie, obróbka skrawaniem jest to usuwanie zbędnego tworzywa, aż do uzyskania pożądanej formy. Taka technologia obróbki metali jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, to znaczy, iż by uzyskać podany kształt należy kolejno redukować warstwy niepotrzebnego surowca, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to technika, którą można wykonać z pomocą narzędzi takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki czy szlifierki, jednakże najnowszym rozwiązaniem są urządzenia CNC.

Maszyny te nie tylko są o wiele bardziej efektywne niż znane metody, ale też umożliwiają dużo większą automatyzację czynności. Ich zaletą jest precyzja, z jaką obrabiają formę. Dzięki właściwemu programowaniu maszyny mamy możliwość wykonać bardzo małe detale i podzespoły maszyn o skomplikowanych formach. Precyzja, z jaką wykonywana jest obróbka metali za pomocą maszyny CNC dochodzi nawet do paru mikronów.

Na czym polega dogładzanie długoskokowe?

Honowanie to metoda, której zadaniem jest wygładzenie danej powierzchni. Stosuje się je w końcowej obróbce przedmiotów wymagających dużej dokładności. Za wykorzystaniem tej metody wykańcza się najczęściej otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować daje się również powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień .

Atutem wygładzania jest wysoka dokładność wymiarowa jak również niska klasa chropowatości. Wygładzać dają się zarówno bardzo małe, jak i duże elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna sięga około jednego metra. Element może mieć długość od jednego centymetra do około dwudziestu metrów. Warto pamiętać, iż końcowy efekt gładzenia będzie zależny od:

  • materiału pilników ściernych,
  • kąta nachylenia przycinanych śladów,
  • rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowica, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się poprzez wykonywanie ruchów rotujących oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród plusów honowania wylicza się przede wszystkim: wysoką dokładność ,która umożliwia dokładne dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich zużywanie się, jak również dłuższą trwałość detali, co wynika z niskiego nacisku na tworzywo.

Jakie są metody obróbki skrawaniem?

Rozróżniamy kilka metod obróbki skrawaniem, a zalicza się do nich:

Obróbka punktowa

Bazuje ona na ukształtowaniu wycinanego obiektu dzięki ruchowi tylko jednego elementu ostrza. Zarys powierzchni przedmiotu jest odwzorowaniem toru ostrza.

Obróbka kształtowa

W tym przypadku kształt jest tworzony przez odwzorowanie w surowcu obrabianym zarysu krawędzi tnącej narzędzia. Kształt noża warunkuje w ten sposób uformowanie przedmiotu.

Obróbka obwiedniowa

Zastosowanie tej techniki sprawia, iż narzędzie wykonuje w tym samym czasie ruch liniowy i obrotowy. Kontur obiektu powstaje więc dzięki zazębieniu się powierzchni przedmiotu z narzędziem. Jednak może być to uznawane za dość drogie, a przez to rzadko stosowane rozwiązanie.

Etapy obróbki skrawaniem

Etapy wykonywania obróbki skrawaniem zwykle dzieli się ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to szybkie usunięcie wierzchnich warstw i przygotowanie materiału do dalszej obróbki. Ten etap jest bardzo istotny ze względu na optymalizację i maksymalizację produktywności obróbki. Za pomocą szybkich i głębokich ruchów skrawana jest większość zbędnego materiału, można wtedy przystąpić do kolejnego etapu.

Obróbka średnio dokładna

Jest to zasadniczy etap podczas obróbki skrawaniem. W czasie skrawania na tym etapie uzyskuje się odpowiedni kształt, dlatego ten etap bywa nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z końcowych momentów obróbki metalu. Polega na skrawaniu do wymaganych przez nas wymiarów. W trakcje forma jest także wygładzana jak też dopracowane są jej detale. Innym określeniem tego etapu jest obróbka wykańczająca.