Pewnie wiele osób zgodzi się z takim określeniem, że prawnik to prawnik i nie zagłębia się w meandry zawodów prawniczych. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na szeroki zakres usług prawników. Czasami pojawia się pytanie czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej.

Poszukujesz kancelarii? Sprawdź: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka jest różnica?

I tutaj trzeba wskazać na podstawową kwestię a mianowicie zakres pojęć. Można powiedzieć, że kancelaria prawna to szeroki zakres pojęcia zajmującego się pomocą prawną. Pod tym pojęciem kryje się każdy prawnik świadczący usługi doradztwa. Nie ma jednak aplikacji, która uprawnia go do zawodowego reprezentowania klientów przed sądem. Jeśli chodzi o kancelarię adwokacką to termin jest węższy. W takiej kancelarii pracują zawsze prawnicy, którzy są adwokatami. Tacy prawnicy mają ukończoną aplikację i potem zdany egzamin. Adwokaci mogą występować w sądach jako pełnomocnicy zawodowi. Jednocześnie takie osoby to również prawnicy, którzy mają prawo do reprezentowania klientów w sprawach karnych.

Oba te pojęcia niekiedy stosowane są zamienne, należy jednak podkreślić, że kancelaria adwokacka to pojęcie, które bardziej precyzuje usługi

Szukasz dobrego adwokata? Zobacz:
kancelaria adwokacka warszawa

Czym zajmuje się radca prawny?

Niewątpliwie radca prawny to bardzo popularny zawód prawniczy. Nadal wiele osób zastanawia się jednak na jakich zadaniach radca prawny się skupia. Jest to zawód prawniczy, który głównie skupia się na kwestiach związanych z prawem cywilnym. Osoba, która jest po aplikacji radcowskiej może odpowiadać za reprezentowanie klientów w sądzie. Reprezentacja w sądzie ogranicza się do spraw cywilnych, związanych z prawem pracy i rodzinnym. W przypadku radcy prawnego nie ma prowadzenia spraw karnych.

W związku z tym kancelaria radcy prawnego może zajmować się prowadzeniem różnych spraw, ale sprawy karne są z tego wyłączone. Odnośnie spraw cywilnych można liczyć na dużę doświadczenie radcy prawnego i będzie w stanie taką sprawę poprowadzić dla klienta w profesjonalny sposób.

Pierwszym krokiem do zostania radcą prawnym są zawsze studia prawnicze. Potem dodatkowo przejść trzeba specjalna aplikację i zdać egzamin radcowski. To pozwala uzyskać wpis na listę radców prawnych. Wtedy można zostać profesjonalnym pełnomocnikiem zawodowym przed sądami.

Dobry prawnik? prawnik gdańsk