Obecnie spływy kajakowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Wybierają się na nie większe i mniejsze grupki znajomych, rodziny z dziećmi, ale też starsze małżeństwa. Można spotkać spływy kajakowe jednodniowe i takie, które trwają 2-3, a nawet 7 dni. Dzięki różnorodności rzek w Polsce każdy zainteresowany znajdzie miejsce na miarę swoich potrzeb. Teraz zajmiemy się przedstawieniem jak wygląda spływ kajakowy rzeką Krutynią, która jest idealnym szlakiem dla początkujących. Co należy mieć na uwadze o rzece Krutyni, dlaczego jest ona niesamowicie często wybierana i jaki jest spływ jej nurtem?

Podstawowe informacje na temat rzeki Krutyni

Krutynia jest rzeką na Pojezierzu Mazurskim, płynie przez Puszczę Piską oraz Mazurski Park Krajobrazowy. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego przepływa przez rezerwaty „Krutynia” i “Krutynia Dolna”. Rzeka Krutynia jest długości 99 km i jest niesamowicie częstym wyborem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie ma widocznych niemal wcale starorzeczy. Od dawna płynie w dokładnie tym samym miejscu. Co jest także interesujące, Krutynia nie eroduje bocznie, tylko wgłębnie, a to powoduje, że jest jedną z najgłębszych rzek w Polsce, bowiem miejscami osiąga głębokość do 7 metrów. W tej samej rzece będą również miejsca, gdzie woda sięga do kostek.

Jak długi jest spływ kajakowy Krutynią?

Rzeka Krutynia jest uważana za jeden z najpiękniejszych szlaków do spływu kajakowego w Europie. Spływ tą rzeką jest bardzo interesujący oraz wszechstronny. Spływając rzeką przeprawiamy się przez Puszczę Piską, a za jeziorem Mokrym również przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku, który można przepłynąć to 102 km, w tym 60 km to jeziora. Podczas spływu dostrzec można ciekawą florę i faunę. Nie jest rzadkością zobaczenie w trakcie spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika oraz orła przedniego. Często spotykane w wodzie są gąbki i krasnorosty, które swoim wyglądem na kamieniach przypominają „krwawe plamy”. Wzdłuż rzeki zobaczyć można rosnące dęby oraz wysokie sosny. Szlak wiedzie przez kilkanaście małych jezior, które połączone są niedługimi rzekami, objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlak kajakowy rozpoczynany jest w różnych miejscowościach, ale jego początek znajduje się w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim. Przeważnie kajakarze kończą spływ w Rucianych-Nidach, jednak dopłynąć nim można kilka kilometrów dalej – aż do jeziora Bełdany.

Kto powinien zainteresować się spływem kajakowym Krutynią?

Spływ kajakowy rzeką Krutynią jest dosyć łatwy. Mogą nim bez problemu płynąć kajakarze o najbardziej podstawowych umiejętnościach. Nurt jest powolny, a aż 60 kilometrów rzeki to woda bez nurtu. Spływ kajakowy rzeką Krutynią jest polecany dla rodzin z dziećmi. Fantastyczna natura, którą zobaczymy w trakcie spływu rzeką Krutynią, zachęca do spływu ogromne ilości ludzi. Dlatego, że zobaczyć można dużą ilość wypożyczalni kajaków w pobliżu rzeki, to jest on dostępny dla dużych wycieczek, ale także dla pojedynczych użytkowników. Spływ kajakowy Krutynią może trwać jeden dzień, tak żeby przebyć jedynie fragment, ale można także przeprawić się przez niego podczas kilkudniowego wypadu na Mazury, a nawet tygodniowego spływu kajakowego. Mniej więcej co kilkanaście kilometrów zobaczymy stanice wodne, w których można:

  • pozostawić kajak,
  • wynająć domek campingowy, pokój hotelowy, lub miejsce na namiot,
  • skorzystać z restauracji, lub zrobić ognisko,
  • wziąć prysznic i skorzystać z łazienki.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią może więc być wspaniałą przygodą dla każdego i wcale nie musi być jednodniowy.