Prawo jazdy jest praktycznie nieodzowne do życia w dzisiejszym(ych) realiach. Postęp sektora transportowej(ego) jak również dostawczej skutkuje zapotrzebowanie na kierowców. Postępująca urbanizacja i coraz większe odległości między poszczególnymi punktami w miastach, również zachęcają do przemieszczaniu się autem. Nauka jazdy – w Gdańsku Krakowie czy Rzeszowie – wszędzie jest na nią zainteresowanie. Jak prezentuje się nauka do egzaminu? Czym kierować się podczas wyboru ośrodka nauki jazdy?

Pierwszy krok

Gdy już zdecydujesz się na naukę jazdy, podstawowym działaniem jest udanie się do jednostki, która(y) przygotuje Cię doskonale do egzaminu. Ośrodek pomoże Ci utworzyć numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę), jak również pomoże w realizacji badań lekarskich. Lekarz oceni kondycję Twojego zdrowia – wzrok, słuch, zmysł równowagi. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, otrzymasz zgodę uprawniające do starania się o prawo jazdy. Co w dalszej kolejności? 

Poznaj teorię

W dalszej kolejności, zanim usiądziesz za kierownicą, należy zgłębić teoretyczną aspekt tematu. Powinno się rozumieć zasady ruchu drogowego, znać jak również umieć czytać o czym informują nas oznaczenia występujące na drodze. W ramach nauki teorii osoba szkolona zazwyczaj korzysta z podręcznika dostarczonego przez szkołę jazdy. W trakcie kursu teoretycznego oprócz reguł(ami) bezpiecznego poruszania się po drodze, uczeń zdobywa wiedzę o budowy(ie) i działania(u) silnika i pojazdu, oraz zachowania w niecodziennych czy niebezpiecznych sytuacjach. Istotne jest, aby testować stan swojej wiedzy poprzez rozwiązywanie testy(ów), tym samym przygotowując się do państwowego egzaminu z teorii.

Jeździj

Kiedy znana jest nam teoria(ę), czas na praktykę! Uczeń jest zobowiązany do wyjeździć w asyście szkoleniowca co najmniej trzydziestuści godzin szkoleniowych. Kandydat na kierowcę odbywa naukę zarówno na placu manewrowym, jak i na drogach publicznych, pośród innychmi kierujących. Podczas trwania kursu powinieneś nauczyć się parkować(ania) auto różnymi technikami, płynnie dołączać do ruchu i kierować zgodnie z prawem. Brzmi strasznie dla początkującego? bez obaw, przez cały czas asystuje instruktor, który podpowiada i w razie groźnych warunków na drodze odpowiednio reaguje. Prawie zawsze, podczas szkolenia uczęszcza się drogami egzaminacyjnymi, tak aby uczeń mógł przećwiczyć zadania(mi), które będzie musiał zaliczyć podczas egzaminu. 

Zapisz się na egzamin i zdaj

Jak już samochód i przepisy na drodze nie sprawiają Ci problemu oznacza to, że to już najwyższy czas zapisać się na państwowy(ego) egzamin(u). W tym celu należy udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego(WORD) aby umówić dogodny(ą)(ego) datę. Najpierw zdajemy egzamin(u) teoretyczn(y)ego, jego zdanie pozwala przejść do dalszego etapu – praktyki. W czasie trwania egzaminu jazdy praktycznej na prawo jazdy, należy zaprezentować wiedzę z zakresu wyposażenia auta, umiejętnością poruszania się po placu i w typowym ruchu drogowym, a także parkowania. 

Warto zwrócić uwagę, że każdy ma inne zdolności do jeżdżenia samochodem – ktoś może być dobrym kierowca po kilku jazdach, inna osoba może potrzebowa(ć)ła więcej niż 30 godzin, żeby poczuć się pewnie za kierownicą. Co więcej, jazdy doszkalające w Gdańsku, może różnić się od nauki jazdy w Krakowie czy innych miastach, przez wzgląd na indywidualną specyfikę tych miast(a). Jeśli czujemy potrzebę, warto skorzystać z lekcji wyrównujących oferowanych przez różne szkoły.  

Na jaką jednostkę szkoleniową postawić?

Każdy kandydat na kierowcę, chciałby trafić do takiej(go) ośrodka, dzięki której(emu) będzie mógł szybko przejść przez kurs. Należy zatem, zanim podejmie się decyzji(ę) zastanowić się, co będzie dla nas najlepsze. Internet podsuwa takie możliwości. Sprawdzenie witryn danych szkół, sprawdzenie historii i poziomu zdawalności, przeczytanie komentarzy i opinii w Internecie – nie wymaga to poświęcać wiele czasu, a może to przynieść korzyść.