Współczesny świat jest zdominowany sloganami dotyczącymi ochrony przyrody. Trwa wielka transformacja energetyczna – ropę i gaz zastępuje się mniej emisyjnymi odnawialnymi źródłami energii. Odchodzi się także od plastiku. Wszystko to w ramach spolwienia(e) coraz bardziej odczuwalnych zmian klimatycznych.

Co więcej, zasoby naturalne, którymi dysponuje nas Ziemia są zużywane. Wobec zastanych faktów, ponowne wykorzystanie zużytych już zasobów staje się koniecznością.

Segregacja odpadów, którą znamy z naszych osiedli dotyczy także odpadów metalowych. Nie ma jednak na nie specjalnych pojemników. Odpadów metalowych pozbywamy się w skupie złomu. Jest to o tyle korzystne, że jeszcze można w ten sposób zarobić. Skupy z chęcią przyjmują jak największe ilości metali kolorowych, które po przetopieniu mogą dalej odsprzedawać doliczając swoją prowizję.

Utylizuj i zarabiaj – jak działają skupy złomu?

Warto zacząć od określenia co się kryje pod pojęciem “metale kolorowe”. Zaliczamy do nich wszystkie metale oraz ich stopy, które nie posiadają w swoim składzie żelaza. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane metale kolorowe to np. miedź, aluminium czy mosiądz.

Podobnie jak inne odpady podlegające segregacji, metale kolorowe można poddawać odzyskowi. Niezbędne są do tego właściwe zasoby i wystarczająca ilość złomu.

Zakupione przez skup metale przechodzą segregację. W dalszej kolejności po niewielkiej obróbce transportuje się je do hut. Huty przerabiają zezłomowany metal w pełnowartościowy produkt. Taki produkt składowany jest w magazynach, skąd pokonuje trasę do kolejnych kupców.

Metale, które podlegają powyższemu procesowi to często metale i stopy, w których składzie znajduje się aluminium, miedź i mosiądz. Są to substancje często i chętnie znajdujące zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki. Ich właściwości chemiczne powodują, że posiadają wiele zastosowań. Co więcej – większość urządzeń, z których korzystamy każdego dnia w jakimś stopniu opiera się na metalach kolorowych.

Miedź oraz aluminium zaliczają się do najdroższych surowców, które można oddać na skupie złomu. W związku z tym jeśli zgromadzimy sporo odpadów warto odwiedzić skup aluminium lub skup miedzi. Warszawa, Wrocław czy Kraków – w każdym mieście spotkamy tego typu przedsiębiorstwa.

Do czego wykorzystuje się metale kolorowe?

Metale kolorowe przez wzgląd na swoją wszechstronność są stosowane w wielu dziedzinach. Ich kurcząca się podaż skutkuje tym, że generuje się popyt na odzyskane i obrobione surowce.

Odzyskiwanie metali jest kosztochłonnym przedsięwzięciem. Nie zmienia to faktu, że jest to aktywność w dalszym ciągu opłacalna. Recykling metali niesie korzyści dla każdej z zainteresowanych stron.

Kowalski pozbywa się odpadów z domu i przy okazji zarabia. Skup aluminium i miedzi pozyskuje pożądany towar. Skup miedzi później zarabia na zakupionym produkcie oferując go hutom oraz innym wykazującym zainteresowanie podmiotom. Jakie sektory gospodarki najchętniej pracują ze skupami? To zależy od tego, czym wybrany skup się trudni.

Skup miedzi – jakim branżom pomaga?

Miedź zaliczana jest do grupy metali półszlachetnych. Jest dość miękkim i kowalnym pierwiastkiem. Cechuje się wysoką przewodnością elektryczną. Rezultatem takiego stanu rzeczy jest częste stosowanie jej w różnego rodzaju urządzeniach i instalacjach elektronicznych i elektrycznych.

Najczęściej odzyskuje się ją wtórnie ze starych przewodów i kabli elektrycznych. Spore ilości miedzi znaleźć można też w instalacjach hydraulicznych. Z miedzi korzysta chętnie branża budowlana – wykorzystuje ją do wytwarzania rynien, parapetów i pokryć dachowych. Poza dobrym przewodnictwem elektryczności, miedź również sprawdza się jako wymiennik ciepła. Ta funkcja pozwala odszukać ten materiał w chłodnicach i grzejnikach.

Cena miedzi na rynkach światowych jest dość wysoka. Zatem, jeśli po remoncie bądź wymianie urządzeń w domu zostało nam nieco tego rudego pierwiastka i chcemy odzyskać część poniesionych kosztów, warto odwiedzić skup miedzi. Warszawa jest miastem, gdzie dostaniemy za kilogram miedzi najlepszą stawkę. Jednak nie ma się czym przejmować – niemal wszędzie handel miedzią jest dochodowy.

Skup aluminium – kto jest ich klientem?

Aluminium to następny wysoce ceniony metal. Używa się z niego w przemyśle lotniczym, stoczniowym, motoryzacyjnym, budowlanym, a nawet spożywczym. Jest plastyczny co pozwala dowolnego zmieniania jego wyglądu. Każdy z nas pił kiedyś colę lub inny napój z puszki – puszki oczywiście produkuje się z aluminium. Jest to tylko jeden z przykładów wykorzystania tego pierwiastka.

Aluminium można pozyskiwać z części samochodowych, a także z różnych elementów budowy maszyn, blach czy instalacji. Wiele osób zbiera też puszki po napojach i dla dodatkowego zarobku oddaje je na skup aluminium.

{Warszawa czy przedmieścia – gdzie bardziej opłaca się sprzedać złom?|Czy skup metali to dobry pomysł na biznes?|Gdzie skupuje się najwięcej złomu?

Skupy metali kolorowych to przeważnie dobrze funkcjonujące biznesy. Produkcja śmieci, mimo wszystkich apeli nie zmniejsza się. Wobec tego potrzebne są podmioty, które w bezpieczny i odpowiedni sposób zajmą się utylizacją.

Dobrym pomysłem wydaje się otworzyć skup miedzi lub skup aluminium. Warszawa jako stolica mogłaby być dobrą lokalizacją.