Kierowcy, którzy posiadają samochody z silnikiem Diesla i z układem Common Rail bardzo chętnie znajdują ciekawostki które dotyczą właśnie takie takich mechanizmów, ponieważ wiedzą, że odpowiednia eksploatacja i pielęgnacja w użytkowaniu diesla może sprawić, iż usterki wystąpią znacznie później, niż w przypadku złego stylu jazdy. Przeczytaj nasz artykuł po to, aby wiedzieć jak zaobserwować problemy z wtryskiwaczem, oraz jak wygląda prawidłowa regeneracja wtryskiwaczy

Jakie mogą być objawy uszkodzeń wtryskiwaczy??

Wtryskiwacze podają paliwo, które zapala się od powietrza sprężonego przez tłok. Pamiętaj, że na zimnym silniku konieczne jest pośrednictwo za pomocą świecy żarowej. Drygowanie wtryskiwaczami zajmuje się komputer, który wie, ile paliwa powinien on dawać. Zależy to od stylu jazdy oraz chwilowego zapotrzebowania na moc.

Ten układ pracuje idealnie a także zapewnia znakomite osiągi i bardzo wysoką kulturę pracy. Problem w tym, iż nie w każdym przypadku pracuje on w idealnych warunkach. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną awarii wtryskiwaczy jest gorszej jakości paliwo. 

Gdy właściciel pojazdu zapomni o terminowej wymianie filtra, tankuje olej napędowy niepewnego pochodzenia, możliwe, że wystąpi awaria wtryskiwaczy. 

Z powyższych powodów wtryskiwacz z czasem zaczyna się uszkadzać, aż całkowicie się zapychają. Usunięcie osadów będzie nieprawdopodobne bez zasięgnięcia po czyszczenie mechaniczne. Ponadto  wszystkie awarie wtryskiwaczy zdarzają się zwykle przy dużym przebiegu, najczęściej grubo po 150 000 kilometrów. Niemniej jednak to nie jest zasada. 

W jaki sposób możemy dbać o wtryskiwacze?

Posiadaczy samochodów z pewnością ucieszy fakt, iż wtryskiwacze są odporne na niewłaściwą eksploatację auta, czyli dynamiczną jazdę. Oczywiście to nie oznacza, że kierowca nie musi pracować nad swoimi złymi nawykami przecież inne podzespoły w samochodzie niestety nie są aż takie odporne. Aby przedłużyć żywotność tych podzespołów, pomocne jest czyszczenie wtryskiwaczy, zapobiegawcze oraz doraźne. Kierowca musi kontrolować stan wtryskiwaczy a także wykonać taki zabieg w momencie gdy pojawią się pierwsze zabrudzenia. Uważaj gdy nie posiadasz przydatnych umiejętności, bo bardzo łatwo możesz zapowietrzyć układ paliwowy.

Czy można prowadzić samochód jeśli wtrysk jest zepsuty

Mechanicy bardzo często słyszą zapytanie o to, czy jest możliwość jazdy autem który ma uszkodzony wtrysk. Niewątpliwie prowadzenie takiego samochodu będzie bardzo męcząca. 

Warto także nadmienić iż dziwne odgłosy wtryskiwaczy są spowodowane zawieszającym się wtryskiem silnika diesla. Z jakiego powodu taki stan rzeczy określane przez osoby zajmujące się mechaniką jako ryzykowne? Na problemy ze wtryskiem wpływają zgromadzone w tym urządzeniu zanieczyszczenia. Jeśli na iglicy czy także dyszy rozpylającej znajdują się osady a także nagary. Bezsprzecznie sama iglica nie może działać zgodnie ze swoim powołaniem, a w tym czasie wtryskiwacz zacina się bez związku z pozycją, w której się znajduje. Stąd już niedługa droga do lania wtrysków, ponieważ zawieszenie ich w pozycji otwartej powoduje,że przepływ oleju napędowego nie ogranicza się barierą wtryskiwacza.

To są  najczęstsze problemy z wtryskiwaczami – zobacz je!

Musisz pamiętać, że zepsuty wtryskiwacz a także objawy, jakie silnik znosi wskutek stukających wtrysków, znacznie nadwyręża działanie jednostki napędowej. Kolejny problem, z jakim czasem mierzą się użytkownicy to lejące wtryski. Co mogą uczynić w naszym aucie? Najczęściej w wyniku nieszczelnych wtryskiwaczy dochodzi do pęknięcia głowicy, ponieważ jej temperatura jest za bardzo wysoka.