Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest z reguły wykorzystywany podczas tworzenia odpowiedzialnych konstrukcji nośnych w formie fundamentów, stropów lub schodów. Jednak dzięki zmianom składu mieszanek betonowych możliwe jest też otrzymanie materiałów o oryginalnej specyfikacji. Za sprawą takiego betonu możliwe jest wytworzenie elementów, które będą pełnić rolę na przykład dekoracji.

Co wiemy o betonie zwykłym?

Beton zwykły jest przeważnie wykorzystywany przy wytwarzaniu elementów konstrukcyjnych takich jak ściany osłonowe albo pustaki, w deskowaniach i w formie wylewek. Mimo tego, że taki typ betonu jest wytrzymały to zdarza się, że pęka i rozwarstwia się. Wylewki betonu zwykłego nie powinno się robić w zimie.

Do produkcji tego rodzaju betonu, używa się kruszywo naturalne jak przykładowo żwir lub kruszywo łamane jak między innymi granit.

W nawiązaniu do norm europejskich, które mówią, że beton zwykły to tworzywo o gęstości od 2000 do 2600 kg/m3, to nazewnictwem tym są objęte również betony o szczególnych cechach – na przykład betony wodoszczelne, betony drogowe albo betony hydrotechniczne.

Co to są i jakie istnieją klasy betonu?

Wszystkie modele betonu mają z góry określoną klasę, która oznacza ich gęstość pozorną i wytrzymałość na ściskanie. W takiej klasyfikacji działają z góry ustalone normy europejskie. Klasy betonu są oznaczane przez literę i w ten sposób betony ciężkie posiadają literę „C” a lekkie „LC”.

W klasie betonu oprócz liter pojawiają się także liczby i określają one właśnie wytrzymałość. W przypadku betonów ciężkich oraz zwykłych istnieją klasy od C8/10 do C100/115. Betony lekkie natomiast mają zakres od LC8/9 do LC 80/88. 

A więc jeśli planujemy wybudować dom to najczęściej będziemy zmuszeni zakupić beton o wartościach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.

Jakie wyróżniamy rodzaje betonu?

Na rynku znajdziemy wiele różnych typów betonu, jest ich co najmniej paręnaście i każdy ma nieznacznie inny skład, a więc też gęstość i cel. 

Wyróżnić możemy takie betony jak konstrukcyjny, polimerowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, lekki, posadzkowy, wodoszczelny, architektoniczny i ze zbrojeniem rozproszonym.

Dla przykładu beton samozagęszczalny najczęściej będzie wykorzystywany do zrobienia fragmentów żelbetowych, które mają niełatwe figury albo gęste zbrojenie i nie ma możliwości użycia wibratorów, które powinny je usztywnić. 

Beton hydrotechniczny dla odmiany znajduje zastosowanie przy wznoszeniu konstrukcji służących kształtowaniu zasobów wodnych. Jest tak gdyż charakteryzuje się niesamowicie wysoką odpornością na zawilgocenie, minusowe temperatury i wypłukiwanie.

Beton architektoniczny za to jest całkiem powszechny w trakcie wykańczania wnętrz gdyż jest on niesamowicie wytrzymały a jednocześnie wygląda estetycznie. Częściom zrobionym z betonu architektonicznego można nadać każdy kształt, powierzchnię i barwę.

Jak widzicie jest dużo różnych rodzajów betonu i zanim dokonacie wyboru warto zainteresować się jaki typ jest nam potrzebny. Warto także zadbać o to, aby firma, z której chcecie wziąć materiał była zaufana, a taką na 100 procent odkryjecie w województwie Pomorskim. Gdańsk i Gdynia są znane z doświadczonych firm produkujących beton, dla przyładu Polgravel – beton i absolutnie nie będziecie rozczarowani kupując od nich materiał.