Jeśli nie podoba Ci się, że płacisz bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie domu, lub mimo odkręcenia grzejników na maksa w budynku dalej jest zimno, to najlepsza chwila, aby zdecydować się na docieplenie domu. Jakie korzyści będziesz miał robiąc taki remont w Warszawie lub Pruszkowie i czemu jest to tak bardzo rekomendowane? 

Oszczędzanie dzięki docieplaniu domu

Docieplenie domu pomimo tego, że wydaje się się drogim zabiegiem, może przyczynić się do zminimalizowania opłat za ogrzewanie nawet o 30%. Elewacja o dużej masie akumulacyjnej może trzymać nie wahające się temperatury przez cały rok. Wobec tego w zimę, kiedy na dworze panują minusowe temperatury, w docieplonym budynku będzie wciąż ciepło, latem natomiast nie będzie nadmiernego gorąca.

Nieocieplone budynki narażone są na zawilgocenia i na rozprzestrzenianie się grzybów czy też pleśni, a te są groźne dla zdrowia mieszkańców. Dodatkowo jeśli na murach wystąpi wilgoć, możemy być zmuszeni do zatrudnienia firmy osuszającej mury, a to wiąże się z kolejnymi kosztami, które trzeba pokryć. 

Docieplanie domu a zdrowie i względy ekologiczne

Jeżeli jesteś mieszkańcem Warszawy albo okolicznych miast jak Pruszków, to zapewne dokucza Ci smog, który pojawia się co roku w zimę. Zgodnie z informacjami od Krajowego Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w naszym kraju głównym powodem smogu są zanieczyszczenia wydobywające się z niezorganizowanego ogrzewania budynków jednorodzinnych.

W dodatku przebywanie w budynku, który nie jest docieplony może negatywnie wpływać na naszą kondycję. Jeżeli w domu mamy niewłaściwy mikroklimat i powietrze jest za bardzo przesuszone od dużego ogrzewania to mamy o wiele gorszą odporność. Jesteśmy w takiej sytuacji wystawieni na nagminne przeziębienia. Jeśli natomiast oszczędzamy na ogrzewaniu a nasz dom nie posiada docieplenia to wystawiamy go na zbyt dużą wilgoć, a co za tym idzie na powstawanie grzybów i pleśni, które też są niedobre dla samopoczucia.

Warto również wspomnieć, że właściwy mikroklimat i komfort cieplny są niesamowicie ważne dla samopoczucia oraz jakości życia. Dlatego już teraz pomyśl o dociepleniu budynku bez względu na to czy jest w Pruszkowie czy w centrum Warszawy.

Co jeszcze daje docieplenie domu?

Bardzo możliwe, że nie jest to jednoznaczne, ale docieplony budynek ma lepszą izolację od odgłosów. Dla osób mieszkających w lesie lub niewielkiej wiosce być może nie jest to takie ważne, ale na dużym osiedlu różnica jest bardzo duża. Powinno się jednak zadbać o to aby warstwa ocieplająca nie była zbyt duża, ponieważ zmniejszymy tym samym napływ promieni słonecznych, a to może nie być wcale takie fajne i dobre. Brak słońca oddziałuje źle na naszą kondycję psychiczną. Na zakończenie jeszcze jedna warta uwagi wiadomość – docieplając dom można od razu zadbać o stylową elewację. W ten sposób osiągniemy dwa efekty jednocześnie – nasz dom zostanie docieplony i odnowimy jego fasadę. Właściwie docieplony budynek to także wyższa cena rynkowa.

Źródło: STIS – docieplenia w Warszawie