Prawo jazdy to dla większości zdających najważniejszy egzamin w życiu, ważniejszy niż egzamin dojrzałości. Dzieje się tak szczególnie ze względu na duże pokłady emocji, towarzyszących nam podczas tego momentu, ponieważ jest to ogromny stres dla dużej części kursantów. Pomimo, iż kurs to jazdy z instruktorem, kiedy zostajemy sam na sam w samochodzie z egzaminatorem, wcześniej proste czynności mogą sprawić nam trudności. Jak postępować, żeby wyjść z tej sytuacji zwycięsko?

Pomocne wskazówki na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy jest złożony z paru elementów, które od wielu lat są takie same. Są to: przygotowanie do jazdy, jazda, po łuku, tzw „górka”, a po dobrym ich wykonaniu, egzaminator wyjeżdża z kursantem “na miasto”, aby zobaczyć umiejętność kierowania pojazdem w ruchu drogowym. W trakcie trwania praktycznego egzaminu na prawo jazdy należy pamiętać o paru kluczowych przepisach. Przede wszystkim bądźmy skupieni – w trakcie każdego etapu egzaminu, musimy jak najlepiej poradzić sobie z wyznaczony zadaniem. Egzaminator zwróci uwagę na wszystko, najważniejsze elementy to:


– ustawienie lusterek i fotela

– zapięcie pasów

– łuk należy przejechać ciągiem – inaczej egzaminator uzna przejazd za niepoprawny

– samochód po przejechaniu łuku musi całą powierzchnią znajdować się w obrębie „koperty”

– podczas jazdy na mieście, przy każdym manewrze musimy włączać kierunkowskazy

– nie wolno przekraczać dozwolonej w mieście prędkości
– zwracajmy szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów a także sygnalizację świetlną i jej usytuowanie

– nie spieszmy się

– wszystko trzeba robić starannie i uważnie w taki sposób, aby egzaminator mógł zaobserwować, że jesteśmy czujni i dbamy o bezpieczeństwo na drodze

– zarówno swoje jak i innych.

W trakcie każdej z wyżej przedstawionych czynności, należy być skupionym i ostrożnym. Musimy pamiętać, że to nie tylko egzamin praktyczny, nadający nam uprawnienia do prowadzenia pojazdów, lecz także o tym, że jesteśmy na ulicy wśród innych kierowców oraz niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Jakie mamy możliwości w sytuacji, w której nie jesteśmy pewni swoich umiejętności przed egzaminem?

Kiedy czujemy, iż to jeszcze nie jest ten moment na podejście do egzaminu praktycznego lub mamy ochotę jeszcze przez jakiś czas jeździć pod okiem nauczyciela, warto pomyśleć o dodatkowych jazdach. Jazdy dodatkowe w Gdańsku są rozwiązanie stosowane przez większość ośrodków szkolenia kierowców, szczególnie w większych miastach jak np. Gdańsk, Łódź czy Poznań, z uwagi na ogromny obszar, w który potencjalnie możemy trafić podczas egzaminu. Dzięki wykupieniu dodatkowych godzin jazdy możemy przede wszystkim doskonalić nasze umiejętności za kierownicą, a dzięki temu zyskać większą pewność siebie w trakcie prowadzenia samochodu. Powinniśmy zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza kiedy mamy jakiekolwiek obawy.