Nie można w żaden sposób zaprzeczyć, że praworządność jest jednym z filarów społeczeństwa nie tylko naszego państwa, lecz także wielu innych. Praworządność zapewnia wysoką wygodę życia dla obywateli, którzy mają zapewnienie odnośnie tego, że wszelkie konflikty będą rozwiązywane w sposób sprawiedliwy, kryminaliści skutecznie osądzani, a na wyroki sądów nikt nie będzie wywierał zgubnego nacisku. Oczywiście należy mieć świadomość, że to nie jedyne cechy praworządności – jest ich znacznie więcej. W dzisiejszych czasach jest to zagadnienie, które zdecydowanie dobrze jest intensywnie poruszać. Bez praworządności nie byłoby bowiem dobrze funkcjonującego społeczeństwa – jest to swoisty fundament, na którym buduje się nasze państwo, nasz naród, naszą tożsamość oraz poczucie bezpieczeństwa. Z tego powodu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić na krótki wywód odnośnie godnych największej uwagi znaków szczególnych praworządności.

Wolne media

Warto mieć świadomość, że praworządność nie ogranicza się jedynie do skutecznego działania organów sądowniczych, ale także należy położyć nacisk na wszelkiego rodzaju kwestie czysto społeczne. Pośród nich wyszczególnić trzeba bez najmniejszej wątpliwości wolne media, które powinny funkcjonować sprawnie, być niezależne i nie mogą być w jakikolwiek sposób ograniczane czy cenzurowane przez takie instytucje, jak przede wszystkim państwo. Jest to gwarancja tego, że obywatele mają dostęp do informacji z różnych źródeł, do opinii oraz reportaży niezależnych dziennikarzy. Wolność słowa jest podstawą nie tylko wolności mediów, ale także w znacznie szerszym ujęciu właśnie praworządności. Jeśli media są w jakikolwiek sposób atakowane lub ograniczane, to jest to zjawisko niewyobrażalnie przykre i zgubne, które znaczącą uderza w praworządność, na jaką wszyscy jako obywatele bez wątpienia zasługujemy.

Wolność zgromadzeń

Kolejnym bez wątpienia kluczowym czynnikiem praworządności jest wolność do organizacji wszelkiego rodzaju protestów, marszów czy też innego rodzaju form poparcia lub sprzeciwu różnego rodzaju zjawiskom, zwykle powiązanych z działaniami obecnej władzy. Niewyobrażalnie ważne jest to, aby obywatele mieli możliwość nie tylko jeśli chodzi o wyrażanie swoich opinii, ale również manifestowania ich, niezależnie od tego, z jakiego rodzaju poczynaniami rządu zgadzają lub nie – jest to potężny filar zarówno praworządności, jak i demokracji.

Sprawnie działająca machina urzędnicza

Żeby mieszkańcy danego państwa mogli mieć satysfakcję z pełni swoich praw oraz mieli możliwość wykonywania pewnych czynności, kluczowe są sprawnie działające urzędy. Każdy z nas ma do czynienia z takimi właśnie instytucjami i regularnie pojawiają się pewne sprawy, z którymi należy udać się do takowych – urzędnicy nie mogą być zatem skorumpowani i nikt nie powinien w jakimkolwiek stopniu wpływać na ich funkcjonowanie.

Równość względem prawa

Nikt nie może być “lepszy” jeśli chodzi o sprawy karne. Każdy z nas powinien przestrzegać tych samych zasad, ponosić identyczną odpowiedzialność za swoje czyny oraz otrzymywać dokładnie taki sam wymiar kary regulowany odpowiednimi kodeksami. Nie może być sytuacji, w której istnieją równi i równiejsi wobec prawa – mamy wtedy do czynienia ze znaczną skazą na praworządności.

Prawo do sprawiedliwego procesu i niezależni prawnicy

Praworządność opiera się na tym, że każdy z nas zasługuje na sprawiedliwy proces i odpowiedniego prawnika, niezależnie od tego, o jaką dokładnie sprawę chodzi. W sądzie może reprezentować nas adwokat lub radca prawny z przydziału, lecz możemy zdecydować się również na wynajęcie zaufanego fachowca w tej dziedzinie. Na prawników również władza nie może pod żadnym pozorem mieć wpływu, ponieważ kłóci się to z ideą praworządności.

Wolne wybory

Podejmowanie decyzji o rządzącej nami władzy to jedna z podstaw zarówno demokracji, jak i praworządności. Kiedy w kraju nie mogą odbyć się wolne wyboru, to nie można stwierdzić, że żyjemy w wolnym kraju, jeśli ten deklaruje się jako kraj demokratyczny – mowa między innymi o kraju, w którym żyjemy. Bez wątpienia każdy prawnik to stwierdzi. W obecnych czasach trudno zwizualizować sobie komfortowe życie w kraju, w którym władza nie jest wybierana za pośrednictwem wolnych wyborów – spójrzmy chociażby za naszą wschodnią granicę i obecną sytuację chociażby na Białorusi.

Praworządność jest potrzebna

Nie można jakkolwiek zaprzeczyć, że praworządność jest jednym z najbardziej potrzebnych elementów funkcjonowania każdego państwa. Z tego powodu z tym musimy dbać o swoje prawa i domagać się praworządności na wszelkie możliwe sposoby.

Bibliografia:

  1. adwokatadamsawicki.pl