Gdzie i w jaki sposób użytkuje się szczotki techniczne?

Szczotki techniczne to duża grupa produktów, w której występują rozwiązania przydzielone do wykonywania całego szeregu zagadnień w rozmaitych specjalnościach i przeznaczeniach. Szczotki przemysłowe stosuje się jako komponenty narzędzi i linii produkcyjnych, do usuwania zabrudzeń, nanoszenia wszelkiego typu substancji, ale także jako zabezpieczeń ułatwiających pozycjonowanie i transportowanie wykorzystywanych przy produkcji produktów.

Szczotki techniczne mogą służyć do obróbki wykańczającej nawierzchnię oraz wykorzystuje się je jako elementy uszczelniające. Szczotki przemysłowe stały się przydatne w zamiatarkach i narzędziach czyszczących. Stosuje się je zarówno w zamiatarkach dedykowanych do utrzymania czystości wielkich powierzchni płaskich, na przykład hal przemysłowych, a także wnętrz budynków biurowych czy handlowych, lecz zarówno obszerniejszych obszarów przylegających do budynków. 

Szczotki przemysłowe wykorzystuje się nie tylko do usuwania resztek po konkretnych procesach technologicznych, na przykład sprzątania wiórów, trocin czy pyłu, jak również do wykańczania produktu. Szczotki przemysłowe mogą sprzyjać w usuwaniu ostrych krawędzi i zadziorów, usuwaniu powłok lakierów.

Rodzaje szczotek technicznych 

Szczotki techniczne to narzędzia ścierne, które różnią się m.in. konstrukcja, surowcem skonstruowania, granulacją i siłą ścierania.

 Dobór prawidłowej szczotki jest zależny głównie od potrzeb i rodzaju przeprowadzanych prac. Do najważniejszych rodzajów zaliczamy:

  • szczotki tarczowe – przeznaczone są do pracy ze szlifierkami kątowymi, a głównie ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa ma układ tarczy, stąd też jej nazwa. Umożliwia dotarcie do miejsc trudnodostępnych, gdzie przykładowo szczotki doczołowe mają problem. Szczotki tarczowe druciane wykonane są z drutu stalowego karbowanego, rzadziej splatanego. W zależności do użytej stali i grubości drutu przeznaczone są do wielorakich materiałów.
  • szczotki walcowe – to specyficzny rodzaj szczotek przemysłowych montowany w urządzeniach do obróbki dużych powierzchni. Jedne z częściej wykorzystywanych  przykładowo w narzędziach sprzątających między innymi dywany czy glazurę, oraz w tzw. szorowarkach do szorowania kamiennych powierzchni o dużych, uciążliwych zabrudzeniach.
  • szczotki pędzelkowe – przeznaczone są do polerowania trudno osiągalnych miejsc a także nawierzchni wewnętrznych.
  • szczotki talerzowe – odznaczają się tym, iż powierzchnia ich obudowy jest płaska, a włosie osadzone prostopadle do niej. Przeważnie szczotki techniczne tego rodzaju są stosowane do mycia i czyszczenia, oraz obróbki nawierzchni czy nanoszenia na nie powłok z przeróżnych preparatów.
  • szczotki listwowe – charakteryzują się swoistą strukturą, ponieważ włosie jest w nich ułożone w szeregu. Szczotki listwowe coraz częściej wykorzystuje się jako uszczelnienia, na przykład wzdłuż boków drzwi. Są także stosowane jako podzespoły linii transportowych zarazem do właściwego pozycjonowania, jak i uszczelniania podczas wykonywania następnych kroków obróbki, a także czyszczenia samego urządzenia a także transportowanych modułów.
  • szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które na ogół stosowane do transportu wielorakich wyrobów przemieszczanych na liniach produkcyjnych. Włosie nabijane jest w elementach instalowanych do przenośników przemysłowych – przede wszystkim pasowych albo płytkowych. Szczotki mogą w takich wypadkach trzymać transportowany obiekt w wyznaczonym ułożeniu albo chronić go przed kontaktem z innymi.
  • szczotki panelowe – posiadają włosie umieszczane na płaskich obudowach o jakimkolwiek kształcie, szczególnie prostokątnych. Używa się je najczęściej jako podkładek, na których przechowywane są niezwykle wrażliwe na uszkodzenie materiały lub elementy, które były najpierw poddane szlifowaniu czy też polerowaniu. Szczotki panelowe wykorzystuje się w systemach transportowych.