Być może jesteś właśnie w trakcie budowy domu i myślisz jakie drzwi kupić? A może rozważasz remont generalny swojego mieszkania i czujesz potrzebę zamienić ten fundamentalny element wystroju? Jeżeli nurtuje Cię temat drzwi, ten artykuł jest dla Ciebie

Na co zwrócić uwagę kupując drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne są bardzo istotną składową domu. To od nich zależy nasze bezpieczeństwo, ale też komfort życia w lokalu. Drzwi wejściowe poza tym, że potrafią być ciekawe, powinny być trwałe, zrobione z odpornych tworzyw.

Od standardu wykonania drzwi zewnętrznych zależy nasz komfort życia. Przeważnie dlatego, że kiepskie jakościowo drzwi wejściowe nie będą nas odpowiednio odgraniczały od chłodu i będą wpuszczały od groma dźwięków, które mogą być uciążliwe, przede wszystkim jeżeli mieszkacie w bloku.

Warto również zwrócić uwagę na to czy drzwi są odporne na ogień i czy są odporne na uszkodzenia. To ostatnie szczególnie powinno przykuć uwagę właścicieli psów i kotów, które mogą zniszczyć drzwi.

Które drzwi zewnętrzne wybrać?

Drzwi zewnętrzne spotykamy jedno i dwuskrzydłowe, przeszklone i pełne. Wybór jednego rodzaju będzie uzależniony od tego czy mieszkamy w bloku czy w domku jednorodzinnym. Niestety ale mieszkając w bloku nie możemy brać pod uwagę drzwi dwuskrzydłowych i jesteśmy wtedy ograniczeni do z góry ustalonych gabarytów ościeżnicy. Jedyne co możemy wyselekcjonować to surowiec, z jakiego zostaną wykonane.

Wtedy możemy uwzględnić drzwi drewniane. Drewno nie jest odporne na wilgoć tak więc te drzwi bezkonkurencyjnie spełniają się w klatkach oraz pod wiatami. Znajdziemy je w wielu kolorach i wzorach, są bardzo wytrzymałe i zapewniają świetną izolację termiczną i akustyczną. Niestety są drogie i łatwo jest je uszkodzić.

Kolejnym rodzajem są drzwi wykonane ze stali, które są super drzwiami antywłamaniowymi. Tego rodzaju drzwi są odporne na ogień i czynniki mechaniczne, są względnie niedrogie, ale mają wysoki współczynnik przenikania ciepła i zapewniają niedużą izolację akustyczną.

Ostatni już rodzaj surowca, z którego tworzone są drzwi to PCV. Te drzwi gwarantują dobrą izolację termiczną i akustyczną. Znajdziemy je w różnych wzorach i kolorach i są bezkompromisowo najtańszą opcją drzwi zewnętrznych. Niestety łatwo się odkształcają i z biegiem czasu mogą przestać się domykać.

Czym cechują się drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne kupimy w przeróżnych wzorach i kolorach, wykonane z przeróżnych surowców. To głównie od nich uzależnione jest jak będzie odczuwane nasze mieszkanie. Warto zharmonizować je ze stylem i kolorem mieszkania, ale nie zapominać przy tym o ich cechach.

Drzwi jednoskrzydłowe są wyjątkowo wszechstronne i na dodatek dźwiękoszczelne. Drzwi dwuskrzydłowe będą idealne do przestronnych mieszkań. Drzwi przesuwne pasują do stylu nowoczesnego i loftowego. Co więcej zajmują mało przestrzeni. Znajdziemy również drzwi harmonijkowe, które tak samo jak przesuwne zajmują niewiele miejsca, jednak nie są wytrzymałe i dźwiękoszczelne.

Jak widzicie wybór drzwi jest niemały i tylko my decydujemy czy preferujemy postawić na bezpieczeństwo ale mieć mierną izolację akustyczną, czy na odwrót. Weźcie jednak pod uwagę, że nie jest do końca istotne z jakiego materiału drzwi będą zrobione, musicie zwrócić uwagę na ich jakość. Również drewniane drzwi mogą prędko ulec zniszczeniu jeżeli nie będą porządnie wykonane.

  1. Drzwi otwierane – najczęściej spotykany model drzwi. Potrafi być w wersji jednoskrzydłowej, lub dwuskrzydłowej.
  2. Drzwi przesuwne – nadają się do niedużych apartamentów. Określenie rozsuwne zaznacza że odmykane są poprzez posuwanie.
  3. Drzwi wahadłowe – mało kiedy są w domach, jednakże nietrudno zauważymy je w knajpach, restauracjach oraz budynkach obsługi publicznej. da się otwierać przytoczony model drzwi w sposób dwustronny.
  4. Drzwi składane w harmonijkę – wykazują podobieństwo do drzwi składających się, lecz posiadają więcej wąskich elementów. Otwarcie tych drzwi sprawia skręcanie w harmonijkę.