Montaż kostki brukowej nie zważając na głosy pozostałych nie jest czynnością wyjątkowo skomplikowana. Niemniej jednak rozumiemy iż dla niektórych usługi brukarskie w Gdańsku są lepszą opcją. Z naszego tekstu dowiesz się prawidłowo przebiegają prace brukarskie. Wiedzę tę wykorzystasz zarówno podczas samodzielnego układania kostki brukowej jak i sprawdzania czy wynajęty brukarz dobrze wykonał swoją pracę. 

Jak prawidłowo ułożyć kostkę brukową?

Na początku porządnego układania kostki brukowej jest projektowanie bruku, oznacza to wykonanie prawidłowego projektu. Ma on dostarczyć Tobie informacje, jakie ilości materiałów budowlanych będziesz potrzebować, oraz jaką cenę za cały proces zapłacisz. Usługa brukarska wykonana przez doświadczoną firmę z pewnością trochę wyniesie niemniej jednak nie należy szukać na tym oszczędności. Nie zapominaj również że aby rozpocząć zlecenia brukarskie należy zweryfikować czy firma ma dostęp do potrzebnych narzędzi. Plusem zdecydowania się na specjalistę jest fakt iż firmy brukarskie mają w ofercie zarówno etap polegający na planowaniu, ale również wybranie oraz transport materiałów – takich chociażby kostka brukowa czy też kruszywa. Takie zakłady znajdziesz praktycznie wszędzie, czy to Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Warszawa czy Opole. 

 Którą kostkę brukową warto wybrać?

Oprócz koloru musisz wziąć pod uwagę inne parametry podczas wyboru kostki brukowej. Bardzo ważna jest też to jaką kostka ma fakturę i rozmiar pojedynczych elementów. Możesz się zdecydować  na na klasyczny format lub płyty XXL, które są ogromnie które cieszą się ogromną popularnością szczególnie pośród innowacyjnych projektów. Następny etap to poprawne pomiary całego terenu. Pomogą Ci one sporządzić projekt a także dzięki nim będziesz świadom ile palet kostki trzeba zamówić.

Zapoznaj się z tym jakich narzędzi potrzebujesz!

Pierwszym niezbędnym narzędziem aby ułożyć kostkę brukową jest zagęszczarka. Jeśli Twoja powierzchnia jest większa do wybrania gruntu potrzebna będzie koparka. Układasz duże płyty? W takim razie warto jest wypożyczyć chwytaki podciśnieniowe których waga wynosi od 120 do 320 kilogramów. Dodatkowo aby pomierzyć teren potrzebny będzie niwelator bądź długi metr. W trakcie pracy koniecznie należy zaopatrzyć się wniezbędne będą standardowe narzędzia jakimi są grabie, szpadla, taczki, miotły, poziomica, łata.

Etapy układania kostki brukowej krok po kroku

1. Wytyczenie nawierzchni

Ten etap polega na żeby nanieść na projekt konkretne punkty. Jest to sposób przez który możesz wytyczyć usytuowanie i to jaki jest poziom zabudowy w terenie.

2. Układanie kostki 

Początkowo trzeba skasować ziemię na głębokość przewidzianą w projekcie. Wszystko to jest zależne od rodzaju podbudowy. Nie możesz zapominać, aby krawędzie kostki były umocnione za pomocą krawężników które należy ustawić na warstwie chudego betonu. Dodatkowo aby odpływ deszczówka był prawidłowy, następnym warstwom począwszy od dna musisz nadać spadek 1 – 3 % czyli 1-3 cm/m. Ostatnim etapem jaki należy wykonać jest wyrównanie dna wykopu oraz ubicie go za pomocą ubijak bądź zagęszczarkę mechaniczną.

3. Wykończenie terenu tuż po ułożeniu kostki brukowej 

Po zakończeniu układania kostki brukowej całą powierzchnię należy ubić. Na zakończenie na powierzchni kostki brukowej, która jest ułożona powinno się posypać warstwę drobnego przesianego piasku a potem wmieść go w szczeliny które są pomiędzy kostkami, a następnie zalać wodą a także zostawić go aby osiadł. Takie czynności potrzeba powtarzać kilkakrotnie, do momentu aż piasek w pełni wypełni wolne przestrzenie. Ta czynność doskonale ustabilizuje elementy powierzchni.

4. Końcowe porady

Przygotowując łożysko pod nawierzchnię powinno się koniecznie wybrać całkowitąwarstwę urodzajną. W przeciwnym wypadku gdy próchnica się rozłoży i zmniejsza swoją objętość nawierzchnia może się miejscami zapaść. Wszystkie następne warstwy podbudowy oraz podsypka koniecznie muszą być wyrównane a także ubite. Pamiętaj żeby nawierzchni nadać 1-3 % spadku, nawet jeżeli jest przepuszczalna, ponieważ została użyta podsypka piaskowa i ma prawidłową podbudowę, aby woda szybko z niej odpływała. Dodatkowo aby osiągnąć powierzchnię o jednolitej barwie, warto tuż przed rozpoczęciem układania wymieszać kostki które pochodzą z różnych opakowań.