Według definicji, gwinty są pewnego rodzaju nacięciami powierzchni, które wykonuje się na powierzchni walcowej lub stożkowej, zarówno na zewnątrz przedmiotu, jak i w wewnętrznej warstwie. Wbrew pozorom ich odpowiednia produkcja nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto zapoznać się z jedną z najbardziej skutecznych metod wytwarzania gwintów.

Czym jest walcowanie gwintów?

Walcowanie gwintów, bo o tej czynności piszemy, to metoda wykonywana na zimno. Polega na obróbce plastycznej danego przedmiotu przy pomocy specjalistycznych głowic. Walcowanie gwintów wykonuje się na bocznych powierzchniach wszelkich okrągłych elementów.

Zalety tej technologii

Korzyści płynących z tego rozwiązania jest mnóstwo. Pośród nich wyszczególnić można przykładowo szybkość oraz skuteczność działania, jak również stosunkowo niskie koszty w porównaniu do innych metod produkcji gwintów. Gwarantuje także znaczną żywotność wszystkich obrobionych elementów. Ponadto, o ile urządzenie służące do wałkowania jest w pełni sprawne, to zapewnia idealny, niezmienny kształt wszystkich wytworzonych gwintów. Wszystko to składa się na fakt, że zdecydowanie warto skorzystać z tej metody produkcji.