Druty oglądamy niemal wszędzie. Z nich robione są siatki, wieszaki lub przewody elektryczne w budynkach. Druty bywają stalowe, aluminiowe czy też miedziane, zdarza się, że wykonywane są także takie z domieszką srebra czy złota. Przyjrzyjmy się dziś tym stalowym.

Wpis stworzony dzięki uprzejmości Orstal – druty.

Wszystko na temat drutu stalowego

Jeśli mielibyśmy wymienić najczęściej spotykane akcesoria budowlane to na pewno jednym z nich byłby drut stalowy. Kupimy go w każdym markecie budowlanym albo wnętrzarskim ponieważ jest stosowany w wielu branżach. Druty stalowe mają różne parametry. Możemy kupić drut miękki, półtwardy i twardy i będą się one różnić podatnością na rozciąganie. Drut miękki cechuje niska wytrzymałość na rozciąganie, natomiast druty twarde mają właściwości, które pozwalają określić je jako „normalne”.

Oprócz tego kupić możemy druty stalowe różniące się typem pokrycia. Tworzone są druty ciągnione na sucho. Mowa tutaj o szarych drutach, które zwane są także gołymi. Popularne są również druty ciągnione na mokro, one również są gołe, aczkolwiek z połyskiem. Kolejnymi opcjami są modele żarzone ciemne lub jasne, ale też zrobione z myślą o użyciu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym istotnym wskaźnikiem jest przekrój drutu. Zazwyczaj jest on okrągły albo owalny. Kupimy też druty o przekroju skręconym i kwadratowym.

Druty stalowe to jedne z najpowszechniej stosowanych fragmentów w usługach budowlanych. Przy ich pomocy robi się zbrojenia betonu, wytwarza gwoździe, bloki podporowe i robi zawiesia. Oprócz tego drut stalowy jest używany w branży meblarskiej przy produkcji regałów, półek albo koszy ekspozycyjnych, ale również w branży dekoracyjnej. W dodatku z drutu stalowego wykonywane są siatki ogrodzeniowe, sprężyny i drobny sprzęt AGD.

Kiedy tworzony jest drut ciągniony i do czego służy?

Ciągnienie jest metodą przetwarzania, która jest stosowana najczęściej w momentach, w których niezbędna jest wielka precyzja. W dodatku jest to doskonała technika zawsze kiedy planujemy zostawić atuty mechaniczne materiału pierwotnego. Przy rozciąganiu pręta zatracamy jego jędrność, ale w zamian dostajemy wytrzymałość, która jest potrzebna w sporej ilości branż. Oprócz tego metoda ciągnienia jest doskonała w sytuacji, w której nie chcemy osłabiać wewnętrznej struktury tworzywa, gdyż polega ona na zwiększeniu długości kosztem średnicy drutu. W zasadzie jednak jest to bardzo skomplikowana procedura. Używany jest więc szczególnie wtedy, kiedy potrzebujemy gładką oraz dokładnie wykończoną wierzchnią stronę, ale nie mamy zamiaru robić dodatkowej obróbki wykończeniowej. W wybranych przypadkach druty ciągnione na zimno są niezastąpione głównie ze względu na niskie koszty ich wytwarzania. technika ciągnienia jest również niezmiernie korzystna kiedy potrzebujemy wykonać drut o niewielkich średnicach, czyli mniejszą niż 5 mm. Technika ciągnienia jest niezmiernie często używana przy rurach o małych oraz średnich średnicach.

O co chodzi z drutem prostym?

Druty proste przeważnie są używane w branży budowlanej. Prostowane są za pomocą prościarek i to co najistotniejsze, można je zakupić w prostych ciętych częściach. Najczęściej prostowane są druty stalowe o średnicach od 2,5 do 10 mm, nie ważne czy są gołe czy ocynkowane. Druty proste są przeważnie docinane do zamówionej przez klienta długości.

Można zauważyć, że druty stalowe pomimo, że tak często kupowane, różnią się od siebie prawie wszystkim. Możemy kupić ciągnione lub prostowane, gołe lub ocynkowane. Dobrze wybrane druty stalowe mogą być przez nas używane długie lata. Trzeba tylko brać pod uwagę kilka ważnych rzeczy jak przykładowo zamówienie drutów prostych ocynkowanych lub w inny sposób impregnowanych, jeżeli chcemy używać je na świeżym powietrzu – tak żeby nie rdzewiały.